Kovács Zoltán - szakmai életrajz
Kovács Zoltán - az ANTIQUA PAVILONOK tervezője, a gyártó és értékesítő cég ügyvezetője.
Pollack Mihály Műszaki Főiskola – három év villamossági képzés után inkább az építész szakot választotta, ahol építészhallgatóként a Tudományos Diák Kör „Komplex” csoportjának titkára lett. Kutatási területe ekkor az építészeti tervezés logikai folyamata, annak számítógépes modellezése, egy leendő számítógépes tervező program elvi alapjainak kutatása. Diplomamunka: sorolható, tipizált elemekből megépíthető színpad- és nézőtér-rendszer megtervezése a pécsi, tettyei romszínház számára. Ehhez kiegészítésképp FORTRAN programot írt, amely sor és székszám megadásával vonalasan ábrázolni tudta a tettyei romszínpad perspektivikus képét egy adott néző látószögéből. 1981-ben diplomázott magasépítő üzemmérnökként.
PMMF Matematika és Számítástechnika Intézet – Kárpáti Ferenc főiskolai docens, az intézet akkori igazgatója irányítása alatt főállásban dolgozott tovább a számítógépes grafika és a számítógéppel segített tervezés matematikai modellezésének kérdésein. A kutatásnak ebben az időszakaszában a láthatatlan élek eltüntetésének problémaköre jelentett kihívást a munkában részt vevők számára. A kutatási munka ezt követő sikerei és eredményei a későbbi Graphisoft tevékenységének alapjául szolgáltak.
Pécsi Nyári Színház – műszaki vezető négy éven át. Első feladata egy régi belvárosi lakóépület teljes áttervezése programtervi szinten, és átépíttetése színházzá. Később főként (szabadtéri) színpadi díszletek kivitelezésén dolgozott.
Pécsi Nemzeti Színház – a városi színház szcenikusa egy évig. Neves rendezők és díszlettervezők fantáziavilágának megjelenítésénél bábáskodott, mind a megálmodók, mindpedig a közönség tetszésére.
1989-ig: – Az első „pécsi pavilonok”. Korábbi, nyári színházi munkái kapcsán megbízást kap köztéri árusító pavilon tervezésére, kiviteleztetésére. Levéltári és helytörténeti kutatásai eredményeképp megtervezi az első pavilontípust, a P 1/1-et, amit 1987-ben telepítenek a pécsi Széchenyi térre. Ezt további megrendelések és további pavilontípusok követik: a P 1/2, és a P 1/3, amiknek kivitelezését, értékesítését még egy kisiparos szövetkezet alkalmazottjaként irányítja.
A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj* 1990-es elnyerése után két évig foglalkozott kiemelten a hazai köztéri építészet emlékeinek felkutatásával, az utca, köztér, építészet ösztöndíj-programon belül.
Az Antiqua Kft. – 1990-ben hozta létre saját cégét, azzal a céllal, hogy megvalósítsa az igényes köztéri építészetet Magyarországon. Azóta itthon több, mint 400 Antiqua pavilon szolgálja közmegelégedéssel a kereskedelmi és városépítészeti törekvéseket, de találhatók „antiquák” másik öt EU-tagországban, köztük Svédországban is. A vállalkozás stratégiai partnerként járult hozzá a Lapker Zrt. üzleti céljainak megvalósításához, együttműködve a pavilonmodernizációs programban.
A vállalkozás mindemellett nemzetközi projekteket is sikerrel valósított meg: a Játék Határok Nélkül versenysorozat pécsi helyszínén működő 10 játék közül hétnek az Antiqua Kft. volt a kivitelezője.
A 2008-ban kezdődő gazdasági válság az Antiqua Kft.-t sem kímélte: külső és belső negatív tényezők a cég 2011-ben megindult felszámolásához vezettek.
ANTIQUA PAVILONOK - az akkorra már ismert, és szakmai körökben elismert márka túlélését a 2008-ban Kovács Zoltán által alapított Két Pagoda Kft. működése tette lehetővé. A pavilonok tervezése és gyártása az új cégben, kezdetben a korábbi módon folytatódott, egészen a tervezési és értékesítési feladatoknak a szintén Kovács Zoltán által, 2011-ben alapított Jáde-Trade Kft.-be történő kiszervezéséig. A feladatok ily módon történő kettéválasztását szakmai szempontok indokolták, és a mai gyakorlat is e szerint alakul: a gyártás és kivitelezés feltételei és erőforrásai: a gyártóüzem, a géppark, valamint a tapasztalt asztalos szakembergárda a Két Pagoda Kft.-ben biztosítottak, míg a tervezés és az értékesítés, valamint az ezekhez kapcsolódó marketing tevékenység a Jáde-Trade Kft.-ben, külső erőforrások bevonásával zajlik. Mivel mindkét cég ügyvezetője Kovács Zoltán, és a tulajdonosi kör is a családtagok közül való, elmondhatjuk, hogy az ANTIQUA PAVILONOK a kezdetektől napjainkig egy családi vállalkozás keretében készülnek.
Az ANTIQUA PAVILONOK ma már túl vannak az első "generáció váltás"-on: a kezdetekkor készült pavilonok 18 év után kezdtek megérni a cserére. Ez az avulási időszak az akkori, napjainkban már idejétmúlt fa konzerváló anyagok kiváltásával mára jelentősen megnövekedett.
* A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat a Magyar Formatervezés Tanács (korábban Ipari Formatervezési és Ergonómiai Tanács) javaslatára három minisztérium alapította 1988-ban, azzal a céllal, hogy ily módon segítse a fiatal formatervezők szakmai fejlődését, hozzájáruljon a magyar tárgykultúra és környezetkultúra fejlesztéséhez, valamint a design innovációs integrációjával tovább növelje a hazai gazdaság versenyképességét. Az évente meghirdetett ösztöndíj mai is pályázható a 35 év alatti formatervezők számára, finanszírozója piaci szereplők mellett a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma.